15. 10. 2020 v 19 h

Video záznam představení.

Režie: Jakub Kořínek

VIDEO JE MOŽNÉ PŘEHRÁT POUZE DO 15.10. 23:59

„David Radok převyprávěl Janáčkem podaný příběh o nesmrtelnosti decentně, s vnitřní moudrostí, která dala vyznít všem postavám, jejich prostředí a nuancím jejich osudů. Kultivovaná inscenace sluší kultivovaně podanému existenciálnímu tématu, přitom nic současníkům při jeho promýšlení neodpouští, nic nezastírá. Zůstává krutá v mezích Čapka a Janáčka.“ (Divadelní noviny )

V rámci on-line streamů festivalu jsme si pro vás připravili další mimořádnou janáčkovskou inscenaci – Věc Makropulos v režii Davida Radoka a hudebním nastudování Marko Ivanoviće. Televizní záznam představení získal cenu Český křišťál a cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 na mezinárodním festivalu Zlatá Praha. V únoru 2017 představila Janáčkova opera NdB tento titul na Hong Kong Arts Festival. Inscenace vznikla v koprodukci s Operou Göteborg.

Svoji předposlední operu složil Janáček na hru K. Čapka o touze po ne­smrtelnosti, ale také o nekonečné únavě a hrůze toho, komu je smrt odepřena… Hlavní postavou je operní zpěvačka Emilie Marty – Elina Makropulos, dcera lékaře císaře Rudolfa II. –, která díky elixíru života žije víc než tři sta let. Život ji postupně přestává těšit, je vyčerpaná, osamo­cená a cynická. Záhadná femme fatale převrací naruby život každému, s kým se setká. Čapkova fantastická komedie – s mysteriózní, částečně až detektivní zápletkou – je pohledem do excentrického světa operních div, zdegenerované šlechty a plytkých maloměšťáků. Janáček předlohu zpracoval do silně působivého hudebního dramatu. Premiéra se uskuteč­nila za skladatelovy účasti roku 1926 v brněnském Divadle Na hradbách. Stala se jednou z nejpopulárnějších Janáčkových oper a je často uváděna na nejprestižnějších scénách po celém světě. Národní divadlo Brno inscenaci připravilo v rámci Roku české hudby k 160. výročí skladatelova narození a jako slavnostní zahájení festivalu Janáčkovo Brno 2014.