LEKTORSKÉ ÚVODY

vždy 45 minut před začátkem operního představení,

Leoš Janáček – Osud

29. 9. a 14. 10., v 18:15 h – přednášející: Jiří Zahrádka

28. 11. a 29. 11. 2020, v 16:15 h – přednášející: Patricie Částková

Leoš Janáček – Zápisník zmizelého (premiéra uvedení díla dle scénických poznámek autora)

1. 10., v 18:15 h, divadlo Reduta (Mozartův sál) – přednášející: Jiří Zahrádka

Leoš Janáček – Její pastorkyňa

2. 10., v 18:15 h, Mahenovo divadlo – přednášející: Miloš Štědroň

5. 10., v 18:15 h, Janáčkovo divadlo – přednášející: Jiří Zahrádka

Richard Strauss – Salome

10. 10., v 18:15 h, Janáčkovo divadlo – přednášející: Miloš Štědroň

PIETNÍ AKT U HROBU LEOŠE JANÁČKA

Český akademický sbor, 11. 10. 2020, 13 h, Ústřední hřbitov Brno

VÝSTAVY MORAVSKÉHO ZEMSKÉHO MUZEA

Budou realizovány tematické výstavy k festivalu ve foyer Janáčkova divadla a v Památníku Leoše Janáčka:

Výstava k opeře Osud (foyer Janáčkova divadla), 28. 9. – 16. 10. 2020

Otevření nové expozice Památníku Leoše Janáčka – vernisáž výstavy Christiana Macketanze proběhne 8. 10. 2020 v 17 hod.

DEN S JANÁČKEM – 12. 10. 2020

Festival může být mnohem víc než jen návštěva operních představení a koncertů. Vydejte se Brnem po stopách Leoše Janáčka a poznejte místa, kde tvořil a která ho inspirovala. Nahlédněte do divadelního zákulisí a zažijte operní dům z pohledu, který se vám běžně nenabízí. Prostě zažijte jeden den s Janáčkem!

V Janáčkových stopách Brnem

A začínáme hned ráno, kdy je připravena procházka po místech, kde Janáček žil a pracoval, prožíval své úspěchy nebo se potkával s přáteli. Součástí procházky s průvodcem budou mimořádně i prohlídky interiéru baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně, Památníku Leoše Janáčka a Mahenova divadla. Trasa: Mendlovo náměstí – Zelný trh – Česká – Solniční – Žerotínovo náměstí – Smetanova – Malinovského náměstí. Délka cca 3 hodiny, sraz před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně.

9:30 česky, průvodce Jiří Zahrádka

10:00 anglicky, průvodce Jan Špaček

Kdo bude chtít vyrazit na procházku po Brně samostatně, nepřijde ani o možnost navštívit Památník Leoše Janáčka, vychutnat si atmosféru Mistrovy pracovny a prohlédnout si novou expozici, protože v pondělí 12. 10. bude mimořádně otevřeno 9 –17 h.

 

Po procházce je samozřejmě třeba zajít na oběd. Na čem si pochutnával nejhranější český operní skladatel? Během festivalu nabídnou vybrané brněnské restaurace a kavárny menu z Mistrových oblíbených jídel nebo dezert podle receptu Janáčkovy hospodyně. Sledujte náš web, facebook či www.leosjanacek.eu.

Otevřený dům s Janáčkem

I Janáčkovo divadlo ožije už od rána. Festival je tu i pro děti a studenty a jim bude dopoledne patřit naše operní budova i hudba Leoše Janáčka. V rámci Otevřeného domu s Janáčkem je pro ně připravena netradiční prohlídka divadla s programem, na kterém se budou podílet nejen členové operního souboru, ale i studenti Konzervatoře Brno. Začátky programu: 10.00, 10.30 a 11.00 – délka trvání cca 60 min, rezervace míst pro školy na: zajickova@ndbrno.cz

Na své si přijdou i dospělí návštěvníci festivalu, protože jim je určen odpolední blok prohlídek. Začátky jsou v 14.00, 14.30, 15.00 (anglicky) a v 15.30 – délka trvání cca 60 min. Vstupenky na zde.

Krok za oponu s Janáčkovou operou Osud

Program celého dne vyvrcholí oblíbeným pořadem Krok za oponu, který je věnován Janáčkově opeře Osud. Chcete vědět, jak Janáček přišel k námětu Osudu a proč se 1. dějství odehrává právě v Luhačovicích? Kdo byla Kamila Urválková či jakou roli hrají v opeře rudé růže? Pak s námi udělejte krok za oponu a vydejte se na interaktivní, dobrodružnou, a hlavně zábavnou cestu do nitra operní inscenace se sólisty, sborem a orchestrem Janáčkovy opery NdB. Průvodcem vám bude náš šéfdirigent Marko Ivanović. Vstupenky zde.

BRNO ŽIJE JANÁČKEM

Po stopách velkého skladatele a brněnského kulturního života se můžete vydat i další festivalové dny. Nejlepší je začít na webu věnovaném Janáčkovi a jeho dílu. Najdete zde řadu zajímavostí, ale třeba i přehled brněnských institucí spojených s Janáčkem. Stačí zadat www.leosjanacek.eu. Teorii je dobré propojit s praxí, a tak vyrazte před představením nebo koncertem na procházku. TIC BRNO připravilo stezku mapující brněnské lokality a budovy, ve kterých Janáček žil a pracoval. Trasa dlouhá přibližně 5,6 km vám umožní spojit si Janáčkova díla s místy, která je inspirovala a kde tato díla vznikala nebo zazněla. Více informací naleznete na www.leosjanacek.eu/stezka/

Určitě navštivte Památník Leoše Janáčka – malý domek na Smetanově 14 v zahradě bývalé varhanické školy, do kterého se Janáček s manželkou Zdeňkou a hospodyní Marií Stejskalovou nastěhoval v roce 1910 a strávil zde posledních osmnáct let života. Domeček se tak stal místem vzniku všech Janáčkových vrcholných děl. Odborné veřejnosti je přístupná badatelna Oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea v budově bývalé Janáčkovy varhanické školy, jehož součástí je i Archiv Leoše Janáčka, zapsaný v Paměti světa UNESCO. Zde jsou mimo jiné uloženy rukopisy všech Janáčkových skladeb a libret. Více informací na www.mzm.cz/pamatnik-leose-janacka/

Augustiniánský klášter na Starém Brně je spojen s Janáčkovým mládím a naleznete zde hned dvě výstavy věnované skladateli. Výstava Janáček v Brně ve vstupní chodbě Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina na Mendlově náměstí je přístupná ve všední dny od 7.00 do 18.30. Leoš Janáček a hudba u brněnských augustiniánů – to je expozice v prostorách Muzea starobrněnského opatství, která představí historii provozování hudby v brněnském augustiniánském klášteře a hudební skladatele s ním spojené, především Pavla Křížkovského a Leoše Janáčka. Za Janáčkem můžete vyrazit i na jednodenní výlet do jeho rodných Hukvald nebo do jeho oblíbených lázní Luhačovice. Výlet lze objednat včetně dopravy a průvodce u společnosti Brno Day Trips.

V Brně samozřejmě nesmíte vynechat ani světoznámé funkcionalistické památky jako vilu Tugendhat. Zde, stejně jako ve vile Löw-Beer, se konají i festivalové koncerty. Brno však svým návštěvníkům nabízí ještě mnohem více. Ucelenou a přehlednou nabídku najdete na oficiálním turistickém portálu města www.gotobrno.cz. Vše vám usnadní BRNOPAS – turistická karta nabízející cenově zvýhodněné vstupy do turistických atraktivit, jejíž součástí je také jízdenka na MHD v Brně.

INOVACE MARKETINGOVÉ KAMPANĚ MEZINÁRODNÍHO FESTIVALU JANÁČEK BRNO 2014 číslo projektu: CZ.1.11/2.2.00/38.01605 Národní divadlo Brno realizovalo v termínu 5. 8. 2014 – 28. 2. 2015 projekt INOVACE MARKETINGOVÉ KAMPANĚ MEZINÁRODNÍHO FESTIVALU JANÁČEK BRNO 2014 s podporou Regionálního operačního programu Jihovýchod. Tento projekt byl spolufinancován z Evropské unie. Projekt vytvořil platformu, na které stavěla další marketingová kampaň festivalu Janáček Brno 2016.