Festival Janáček Brno

V roce 2004 proběhl festival Janáčkovo Brno, na kterém byla uvedena všechna operní díla Leoše Janáčka. Tento počin dal vzniknout myšlence pravidelného bienále, které se s velkým úspěchem koná od roku 2008. Mezinárodní festival Janáček Brno dnes jako jediný na světě prezentuje Leoše Janáčka přímo v místech, kde působil, žil a tvořil více než padesát let.

Festival Janáček Brno patří k nejvýznamnějším akcím na evropské kulturní mapě, která pečuje o umělecký odkaz a uceleně prezentuje dílo jednoho z největších českých skladatelů, Leoše Janáčka, v mezinárodním kontextu. I v ČR je pozice festivalu Janáček Brno ojedinělá, neboť jako jediný zde uvádí kompletní operní produkce v podání zahraničních i českých souborů v uvedeném rozsahu. Díky své mezinárodní reputaci navázal festival umělecké spolupráce, které v podmínkách České republiky nemají obdoby.

výhra.jpg 2

Uvádí inscenace předních světových tvůrců, jako jsou Robert Carsen, Claus Guth, David Pountney, Kornél Mundruczó, Robert Wilson, Calixto Bieito, Harry Kupfer, Peter Konwitschny, Tatiana Gürbaca, David Radok nebo Jiří Kylián a spolupracuje s předními dirigenty, jako jsou Jakub Hrůša, Tomáš Netopil, Tomáš Hanus, Robert Jindra a Marko Ivanović. Klíčová je rovněž spolupráce s předními operními domy – ať již formou pohostinských představení nebo koprodukcí při vzniku inscenací pro festival –, mezi které patří Welsh National Opera, Staatsoper Berlin, Teatro Real Madrid, Grand Théâtre de Genève, Opera Antwerp, Staatsteather Nürnberg, Theatre an der Wien, Wiener Staatsoper, Göteborg Opera a další.

Za pouhých šest ročníků se festival Janáček Brno vypracoval na jeden z nejlepších operních festivalů světa a jako první v ČR získal prestižní cenu The International Opera Awards za nejlepší festival roku 2018. Národní divadlo Brno se tím se svým festivalem dostalo do společnosti těch nejlepších umělců a souborů z celého operního světa.

Janáček Brno si získal pověst dramaturgicky výrazně profilované akce s přesahem nejen nadregionálním, ale především mezinárodním. Jak dokládají statistiky z prodejů vstupenek, festival pravidelně navštěvují diváci z více než 30 zemí světa. Spojení Janáček-Brno je velmi silnou značkou, která má značný potenciál dalšího růstu s významem pro celý region a Českou republiku. Vzhledem k současné popularitě Janáčkova díla ve světě je třeba do rozvoje a využití tohoto potenciálu maximálně investovat. Brno je město s Leošem Janáčkem neodmyslitelně spojené – to vytváří spolu s festivalem magnet pro návštěvníky a odbornou veřejnost s celosvětovým přesahem. Exkluzivita festivalu spočívá rovněž v prostředí města a kraje spojeného s osobností mistra. Festival uvádí koncerty a inscenace v architektonických skvostech regionu (Vila Tugendhat, budovy Národního divadla Brno, Památník Leoše Janáčka a další atraktivní prostory regionu).

Hlavním cílem festivalu je připomenout formou prestižního bienále význam skladatelské osobnosti Leoše Janáčka v místě, kde působil a tvořil více než padesát let. Základem dramaturgie festivalu je konfrontace pojetí díla L. Janáčka významnými uměleckými osobnostmi a zasazení Janáčkovy tvorby do kontextu doby jejího vzniku, stejně jako do kontextu současného. Festival tak umožňuje kontinuální rozvoj interpretace díla Leoše Janáčka na nejvyšší mezinárodní úrovni.

Z historie festivalu

2023 – Preview koncerty festivalu

2022 – 8. ročník festivalu Janáček Brno

2021 – Podzimní finále festivalu Janáček Brno 2020

2020 – 7. ročník festivalu Janáček Brno

2019 – Preview koncerty festivalu

2018 – 6. ročník festivalu Janáček Brno

2017 – Preview koncerty festivalu

2016 – 5. ročník festivalu Janáček Brno

2014 – 4. ročník festivalu Janáček Brno

2012 – 3. ročník festivalu Janáček Brno

2010 – 2. ročník festivalu Janáček Brno

2008 – 1. ročník festivalu Janáček Brno

2004 – 0. ročník festivalu Janáček Brno 

opera awards 400x234 1

The International Opera Awards

Za pouhých 6. ročníků se festival Janáček Brno vypracoval na jeden z nejlepších operních festivalů světa. Festival Janáček Brno jako první v ČR získal prestižní cenu The International Opera Awards za nejlepší festival roku 2018 (více informací na www.operaawards.org).