exterier2 David Zidlicky 2015

Vilu si nechal pro svou rodinu postavit brněnský textilní továrník Alfred Stiassni, který společně s manželkou Hermine oslovil jednoho z nejlepších brněnských meziválečných architektů Ernsta Wiesnera, který v letech 1927–1929 stavbu realizoval. Ačkoliv zvenčí vila zcela odpovídá puristickému stylu architekta, uvnitř si rodina prosadila prvorepublikový luxus, ve kterém nechybí reprezentativní salonky s bohatým dřevěným obložením, mramorovými krby a štuky, vybavené historizujícím nábytkem. Součástí je také rozlehlá terasa a lodžie, která se otevírá do více než tří hektarové zahrady, obklopující vilu ze všech stran. Rodina si tak mohla dopřát dostatek soukromí i sportovního vyžití. V zahradě mimo jiné stále najdeme funkční tenisový kurt či bazén.

Devět let po nastěhování však židovská rodina musela uprchnout před nastupujícím nacismem. Po druhé světové válce dostihl vilu zcela jiný osud. Začala sloužit jako luxusní hotel pro významné státní návštěvy. Tou první byl prezident Edvard Beneš, který ve vile nocoval již v květnu 1945. Po něm následoval zástup dalších prominentů.

Od roku 2009 je vila ve správě Národního památkového ústavu, který zahájil její kompletní obnovu. Jako výjimečná památka moderní architektury byla vila zpřístupněna veřejnosti na sklonku roku 2014. Od roku 2018 ji najdeme na prestižním seznamu Iconic Houses – světové sítě ikonických domů 20. Století.

Vila Stiassni nabízí prohlídky interiéru s průvodcem každou hodinu během otevírací doby a individuální prohlídky zahrady kdykoli během otevírací doby. Doporučujeme rezervaci nebo zakoupení vstupenek online.

 

Otevírací hodiny:

Pondělí                       10:00 – 18:00
Úterý – čtvrtek            Zavřeno
Pátek – neděle           10:00 – 18:00

_

Doprava

Adresa: Hroznová 14, 603 00 Brno-Pisárky

MHD

Vila Stiassni se nachází v brněnské části Pisárky, v blízkosti brněnského výstaviště, dostupné veřejnou dopravou. Základní jízdenka stojí 20 Kč na 15 minut jízdy a koupit si ji můžete ve žlutých automatech na zastávkách, prostřednictvím sms anebo přiložením platební karty na terminál přímo ve vozidlech MHD.

Zastávky:

  • Pisárky (10 min. pěšky), linka 1, 25, 26, 7, 44, 52, 68, 84
  • Neumannova (10 min. pěšky), linka 38

Jízdní řády MHD

 

Parkování

V areálu vily Stiassni je povoleno parkování pouze po předchozí domluvě na pokladně vily Stiassni a pouze v odůvodněných případech, jako jsou například zdravotní komplikace.

Parkovat lze na ulici před vstupem do areálu, kde jsou parkovací místa zpravidla k dispozici. Od září 2023 jsou zde zavedeny tzv. modré zóny, tedy regulovaný parkovací systém města Brna. Vila Stiassni se nachází v zóně C, což v praxi znamená, že o víkendu je parkování zdarma a ve všední dny je parkování zdarma v době od 6 do 17 hodin. Poté je třeba zaplatit povinný poplatek (první hodina je zdarma). K platbě je možné využít mobilní aplikaci. Více informací k parkování v Brně a možnost stažení aplikace zde.

 

Informace pro handicapované

Bezbariérový přístup

Vila Stiassni není v současné době bezbariérovou památkou. Vlastní-li vozíčkáři pevnější vozík široký 80 cm a jsou s asistencí, která jim pomůže při pohybu do svahu, na němž vila stojí a bude jim pomáhat při překonání 3 + 2 + 4 schodů, mají možnost se do vily dostat a prohlédnout si jak zahradu a její zákoutí, tak i veškeré zpřístupněné místnosti.

 

Zajištění občerstvení

Během festivalového programu bude na místě k dispozici voda a víno.

 

Program na místě

16. 11. 2024 Recitál ve vile Stiassni: Jan Jiraský