tugendhat

Vila Tugendhat byla postavena v letech 1929–1930 pro manžele Gretu a Fritze Tugendhatovy podle návrhu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Jedinečnost brněnské vily spočívá v její formální architektonické čistotě, zasazení do přírodního rámce a vzájemném prolínání prostor, ale i v technickém a konstrukčním řešení a užití ušlechtilých materiálů. Vila Tugendhat je nejen ikonickou stavbou v kontextu brněnské moderní výstavby, ale i opus magnum jejího architekta. Proto byla v roce 2001, jako jediná památka moderní architektury v České republice, zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V letech 2010–2012 prošla vila Tugendhat památkovou obnovou a restaurací, která ji navrátila do podoby odpovídající době jejího dokončení v roce 1930.

Vila Tugendhat nabízí prohlídky celého objektu s průvodcem, rezervace je nutná i několik měsíců předem. Zahrada Vily Tugendhat je nově volně přístupná veřejnosti podle otevíracích hodin.

Kromě festivalu Janáček Brno se ve Vile konají různé kulturní akce a edukační programy pro veřejnost.

 

Otevírací hodiny:

Pondělí: Zavřeno
Úterý – Neděle: 10.00 – 18.00

 

Doprava

Adresa: Černopolní 45, 613 00 Brno

Z centra města lze do vily Tugendhat zavítat příjemnou procházkou z Moravského náměstí přes ulici Tř. Kapitána Jaroše a park Lužánky. Na okraji parku pak můžete přes zahradu vily Löw-Beer vstoupit do zahrady vily Tugendhat (tento vstup není bezbariérový).

MHD

Vila Tugendhat se nachází v severní části města, dostupné veřejnou dopravou. Základní jízdenka stojí 20 Kč na 15 minut jízdy a koupit si ji můžete ve žlutých automatech na zastávkách, prostřednictvím sms anebo přiložením platební karty na terminál přímo ve vozidlech MHD.

Zastávky:

  • Tomanova (7 min. pěšky), linka 7, 9
  • Dětská nemocnice (10 min. pěšky), linka 3, 5, 9
  • Schodová (10 min. pěšky), linka 67

Jízdní řády MHD

 

Parkování

V těsné blízkosti vily není pro návštěvníky vyhrazené parkoviště. Vila Tugendhat se nachází v zóně C, což v praxi znamená, že o víkendu je parkování ZDARMA a ve všední dny je parkování ZDARMA v době od 6 do 17 hodin. Poté je třeba zaplatit povinný poplatek (první hodina je zdarma). K platbě je možné využít mobilní aplikaci. Více informací k parkování v Brně a možnost stažení aplikace zde.

 

Informace pro handicapované

Bezbariérový přístup

Přístup do třipodlažní vily a jejích nejdůležitějších částí je bezbariérový. Pro více informací se obratte na personál přostredníctvím emailu info@tugendhat.eu nebo telefonního čísla +420 515 511 015.

Informace pro osoby se sluchovým postižením

V rámci prohlídek jsou pro klienty se sluchovým postižením od února 2022 k dispozici dva tablety (po předchozí domluvě) s výkladem v českém znakovém jazyce. Celý projekt vznikl ve spolupráci s organizací Tichý svět, o.p.s.

Informace pro osoby se zrakovým postižením

V rámci prohlídek jsou pro zrakově znevýhodněné klienty k dispozici haptické modely (k dispozici po předchozí domluvě) a společně s organizací SONS ČR se zde pravidelně pořádá prohlídkový den pro osoby se zrakovým postižením.

 

Zajištění občerstvení

Během festivalového programu bude na místě k dispozici voda a víno.

 

Program na místě

10. 11. 2024 (11:00) Recitál ve vile Tugendhat: Simona Šaturová a Marek Kozák
10. 11. 2024 (20:00) Recitál ve vile Tugendhat: Simona Šaturová a Marek Kozák
21. 11. 2024 Duo Ardašev ve vile Tugendhat: Slovanské tance
23. 11. 2024 Recitál ve vile Tugendhat: Václav Petr a David Mareček
23. 11. 2024 Recitál ve vile Tugendhat: Martin Kasík