mendlak augustini01 monika hlavacova pocket media s r o

Klášter cisterciaček založila roku 1323 královna Eliška Rejčka. V roce 1782 byl císařským výnosem klášter zrušen a majetek připadl státu a v následujících letech byl předán augustiniánům jako náhrada za objekt jejich původního konventu u kostela sv. Tomáše v centru města. Od roku 1865 zde Leoš Janáček strávil část svého dětství a získával hudební vzdělání. Působily zde také osobnosti jako hudební skladatel Pavel Křížkovský, genetik Johann Gregor Mendel nebo opat Cyril Napp.

Dnes se v části rozsáhlého areálu nachází Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity, které představuje výjimečnou osobnost vědce a opata G. J. Mendela a rovněž i Muzeum starobrněnského opatství (MUSO), které přibližuje téměř sedmisetletou historii kláštera. V Muzeu starobrněnského opatství se nachází také Salon Gregora Johanna Mendela a Leoše Janáčka, kterému je věnována samostatná místnost. Muzejní komplex zahrnuje rovněž unikátní augustiniánskou barokní knihovnu s cennými historickými svazky. Jsou uložené v nádherných skříních ozdobených uměleckou řezbou. Byla zhotovena v 18. století za opata Matouše Josefa Pertschera. Kromě knihovny je možno navštívit i starobrněnskou baziliku Nanebevzetí Panny Marie.

Komentované prohlídky Mendelova muzea s průvodcem (ČJ, AJ, NJ) lze uskutečnit pouze na základě předchozí rezervace, minimálně 4 dny před plánovanou návštěvou. Muzeum starobrněnského opatství je přístupné v návštěvních hodinách bez průvodce.

 

Otevírací hodiny:

Duben – říjen:
Úterý – neděle             10:00 – 18:00

Listopad – březen:
Úterý – neděle             10:00 – 17:00

_

Doprava

Adresa: Mendlovo náměstí 157/1, Brno, 603 00

MHD

Augustiniánské opatství se nachází v brněnské části Staré Brno, dobře dostupné veřejnou dopravou. Základní jízdenka stojí 20 Kč na 15 minut jízdy a koupit si ji můžete ve žlutých automatech na zastávkách, prostředníctvím sms anebo přiložením platební karty na terminál přímo ve vozidlech MHD.

Zastávky:

  • Mendlovo náměstí (2 min. pěšky), linka 1, 2, 5, 6, 9, 67

Jízdní řády MHD

 

Parkování

Augustiniánské opatství se nachází v městské parkovací zóně B, což v praxi znamená, že o víkendu je parkování zdarma a ve všední dny je parkování zpoplatněno 30 Kč / 60 min s možností předplatného. Parkování zdarma je možné čerpat vždy jen jednou za kalendářní den, v dané zóně je nutné se registrovat (kromě víkendů a státních svátků). K platbě je možné využít mobilní aplikaci. Více informací k parkování v Brně a možnost stažení aplikace zde. V dostupné vzdálenosti je také Parkoviště u svaté Anny.

 

Informace pro handicapované

Bezbariérový přístup

Přístup do Augustiniánského opatství je z parku na Mendlově náměstí. Za vstupními dveřmi jsou schody s rampou pro vozíčkáře do zvýšeného přízemí, kde se nachází celá expozice. V budově je bezbariérové WC. Prohlídkový okruh opatstvím je pro vozíčkáře nepřístupný (různé výškové úrovně, vyrovnávací schody). Pro handicapované je vyhrazené parkování u vedlejší baziliky Nanebevzetí Panny Marie.

 

Program na místě

2. 11. 2024 Q VOX