Janacek architektura 1280

Když se v roce 1907 varhanická škola přestěhovala do svého nového sídla v budově Chleborádovy vily, měl to Janáček coby ředitel ze svého bydliště na Starém Brně do školy poměrně daleko. Elektrickou dráhou nejezdil, protože byla německá. Jednota na zvelebení církevní hudby na Moravě jako zřizovatel školy se proto rozhodla vystavět pro ředitele na školní zahradě v místě dřevěné konírny malý domek.

Dům navrhl a zbudoval stavitel Alois Horák. Janáček se do něj s manželkou Zdenkou a hospodyní Marií Stejskalovou nastěhoval v roce 1910 a strávil zde posledních osmnáct let života. Nový, na svou dobu komfortní dům se stal místem vzniku všech Janáčkových vrcholných děl – oper Výlety páně Broučkovy, Káťa Kabanová, Příhody lišky Bystroušky, Věc Makropulos a Z mrtvého domu, orchestrálních skladeb Taras Bulba a Sinfonietta nebo kantáty Glagolská mše. Dnes zde sídlí Památník Leoše Janáčka, součást Moravského zemského muzea, se zachovalou původní pracovnou včetně Janáčkova klavíru, který mistr dostal jako svatební dar a zkomponoval u něj snad všechna svá díla.

Expozice Život a dílo Leoše Janáčka je umístěna u někdejší varhanické školy v zahradním domku, kde žil Leoš Janáček v letech 1910 až 1928. Zahrnuje původní Janáčkovu pracovnu s klavírem, v další části domku je moderní expozice, která podává základní textové a obrazové informace o životě skladatele a připomíná jeho nejznámější díla. Je zde i možnost poslechu hudebních ukázek a zhlédnutí videodokumentů. Archiv Leoše Janáčka je zapsán v mezinárodním registru Paměti světa UNESCO.

 

Otevírací hodiny:

Středa – pátek:            9:00 – 17:00
Sobota – neděle:         10:00 – 15:00

_

Doprava

Adresa: Smetanova 14, 602 00 Brno

MHD

Památník Leoše Janáčka se nachází v centru města, kde je veřejná doprava dobře zajištěna, takže k budově se dostanete jednoduše ze všech částí Brna. Základní jízdenka stojí 20 Kč na 15 minut jízdy a koupit si ji můžete ve žlutých automatech na zastávkách, prostřednictvím sms anebo přiložením platební karty na terminál přímo ve vozidlech MHD. Budova se nachází cca 15 minut chůze od Náměstí Svobody.

Zastávky:

  • Smetanova (1 min. pěšky), linka 32, 34, 36
  • Grohova (4 min. pěšky), linka 3, 10, 12
  • Antonínská (7 min. pěšky), linka 1, 6

Jízdní řády MHD

 

Parkování

Památník Leoše Janáčka se nachází v městské parkovací zóně B, což v praxi znamená, že o víkendu je parkování ZDARMA a ve všední dny je parkování zpoplatněno 30 Kč / 60 min s možností předplatného. Parkování ZDARMA je možné čerpat vždy jen jednou za kalendářní den, v dané zóně je nutné se registrovat (kromě víkendů a státních svátků). K platbě je možné využít mobilní aplikaci. Více informací k parkování v Brně a možnost stažení aplikace zde. Parkování si můžete předem rezervovat také v nedalekém hotelu Continental nebo využít placené parkoviště u nákupního centra Albert na adrese Veveří 40.

 

Informace pro handicapované

Bezbariérový přístup

Do Památníku Leoše Janáčka lze s asistencí umožnit bezbariérový přístup. Pro bližší informace kontaktujte prosím Moravské zemské muzeum na adrese: mzm@mzm.cz nebo na tel. č.: +420 515 919 808.  Přístup na WC je bezbariérový.

 

Program na místě

6. 11. 2024 Recitál v Památníku L. Janáčka: Lenka Kuželová, Dennis Schneiderka, Josef Klíč, Ondrej Olos
11. 11. 2024 Klavírní recitál posluchačů HF JAMU
24. 11. 2024 Matiné v Památníku L. Janáčka: Feng-yün Song a Lenka Navrátilová