Zdeněk Porcal - Bazilika Nanebevzeti Panny Marie

Chrám zasvěcený Panně Marii Nanebevzaté se začal na Starém Brně stavět v roce 1323 z popudu královny Elišky Rejčky, vdovy po českém králi Václavu II. Současně vedle něj založila klášter cisterciaček nazývaný Aula Sanctae Mariae. Po své smrti v roce 1335 byla Eliška Rejčka v bazilice pohřbena a místo jejího posledního odpočinku je v dlažbě vyznačeno písmenem E s královskou korunkou.

Interiér chrámu prošel v 18. století barokními úpravami a ve stejné době byly v opatství dostavěny další budovy. Z příkazu Josefa II. se v roce 1783 na Mendlovo náměstí přestěhovali ze svého původního kláštera sv. Tomáše augustiniáni a vzali s sebou i slavný stříbrný oltář, jemuž dominuje unikátní obraz Černé Madony, který kostelu sv. Tomáše věnoval v roce 1356 císař Karel IV. Každý rok v polovině srpna se v bazilice koná pouť k Ochránkyni města Brna a Perle Moravy, jak bývá Černá Madona přezdívána.

Díky působení augustiniánů v oblasti vzdělávání bylo opatství na Starém Brně centrem duchovního, vědeckého a kulturního života města. Leoš Janáček zde působil jako ředitel kůru. Mezi další osobnosti, které zde působily patří také objevitel principů dědičnosti Gregor Johann Mendel.

_

Doprava

Adresa: Mendlovo náměstí 157/1, Brno, 603 00

MHD

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie se nachází v městské části Staré Brno, dobře dostupné veřejnou dopravou. Základní jízdenka stojí 20 Kč na 15 minut jízdy a koupit si ji můžete ve žlutých automatech na zastávkách, prostředníctvím sms anebo přiložením platební karty na terminál přímo ve vozidlech MHD.

Zastávky:

  • Mendlovo náměstí (2 min. pěšky), linka 1, 2, 5, 6, 9, 67

Jízdní řády MHD

 

Parkování

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie se nachází v městské parkovací zóně B, což v praxi znamená, že o víkendu je parkování ZDARMA a ve všední dny je parkování zpoplatněno 30 Kč / 60 min s možností předplatného. Parkování ZDARMA je možné čerpat vždy jen jednou za kalendářní den, v dané zóně je nutné se registrovat (kromě víkendů a státních svátků). K platbě je možné využít mobilní aplikaci. Více informací k parkování v Brně a možnost stažení aplikace zde. V dostupné vzdálenosti je také Parkoviště u svaté Anny.

 

Informace pro handicapované

Bezbariérový přístup

Vstup do baziliky je bezbariérový. Pro handicapované je u budovy vyhrazené parkování.

 

Program na místě

7. 11. 2024 Duchovní koncert