Slavný román i kantáta Quo vadis? líčí pronásledování prvních křesťanů i hromadné popravy v římských arénách, které inicioval císař Nero. O římském císařství na začátku našeho věku i skutečných okolnostech života křesťanského společenství hovoří religionistka Iva Doležalová. 

Když se dnes řekne „quo vadis“, nejspíš už se většině lidí nevybaví křesťanská legenda, v níž se apoštolovi Petrovi na cestě z Říma zjevil Ježíš Kristus. O to víc ale vytanou na mysli velké filmové scény z římské arény, kde před Neronovými zraky umírají křesťané.

Efektními scénami oplývá nejen velký román Quo vadis? od Henryka Sienkiewicze. Čerpají z nich pochopitelně obě velké filmové adaptace – americká z roku 1951, stejně jako o půl století pozdější polská. Na velkých sborech staví také celovečerní kantáta od Felikse Nowowiejského, kterou uvede festival Janáček Brno.

V jejích velkolepých scénách ožívá požár Říma, pochod pretoriánů, noční shromáždění pronásledovaných křesťanů a nakonec se koncentruje na Petrovo setkání s Ježíšem. Apoštol a předchůdce pozdějších papežů prchá z Říma před pronásledováním a mučením. Kristus do něj naopak směřuje, aby se nechal spolu se svými bratry ukřižovat podruhé. Petr význam setkání pochopí a zůstane ve městě.

Sienkiewicz a pravděpodobně i Nowowiejski spatřovali v charakteristice prvních křesťanů uprostřed nepřátelského Říma paralelu k době přelomu 19. a 20. století, kdy jejich díla vznikla. Spásou pro dekadentní Evropu podle nich byla silná křesťanská víra, která se nebojí protivenství.

Postavám křesťanů proto Nowowiejski věnoval dvě největší sólové role. Apoštola Petra bude 19. listopadu 2022 při provedení na brněnském Stadionu zpívat barytonista Tomasz Konieczny, kterého posluchači znají z Vídeňské státní opery, případně z newyorské MET. Křesťanskou dívku Lygii bude zpívat i v Brně dobře známá maďarská sopranistka Csilla Boros. Sbor Slovenského národního divadla a orchestr Janáčkovy opery povede vůbec poprvé americký dirigent John Fiore.

image005

Domine, quo vadis? (1690–1695). Autorem obrazu je italský malíř Giovanni Odazzi