David Radok

23. 11. 2024 v 19:00

Janáčkovo divadlo, NdB

Autor: Antonín Dvořák

Dirigent: Marko Ivanović

Režie: David Radok

Soubor: Janáčkova opera NdB

Koupit vstupenky

Režie: David Radok
Dirigenti: Marko Ivanović, Ondrej Olos
Hudební nastudování: Marko Ivanović
Scéna: David Radok
Kostýmy: Zuzana Ježková
Světelný design: Přemysl Janda
Choreografie: Andrea Miltnerová
Dramaturgie: Patricie Částková
Sbormistr: Pavel Koňárek

 

Obsazení:

Rusalka – Jana Šrejma Kačírková
Princ – Peter Berger
Vodník – Jan Šťáva
Cizí Kněžna – Eliška Gattringerová
Ježibaba – Václava Krejčí Housková
1. žínka – Doubravka Součková
2. žínka – Ivana Pavlů
3. žínka – Monika Jägerová
Lovec – Tadeáš Hoza

Antonín Dvořák patřil k mentorům a přátelům Leoše Janáčka, jeho hudba i rady měly na mladšího skladatele velký vliv. Dvořákova Rusalka vznikala v době, kdy Janáček pracoval na první verzi své slavné opery Její pastorkyňa a festival tak nabídne jedinečnou možnost slyšet a vidět tyto dvě opery vedle sebe, navíc v obou případech v mimořádných projektech, protože režisérem Rusalky bude jeden z nejlepších českých režisérů David Radok, který již dlouhodobě spolupracuje s Janáčkovou operou NdB, v již sehraném tandemu s Marko Ivanovićem jako autorem hudebního nastudování. 

Lidskou duši, čistou lidskou duši! Vodní víla Rusalka touží po životě nad vodní hladinou, po lásce a lidské duši. Ježibaba zná cestu, cena je však vysoká – Rusalka ztratí schopnost mluvit, ale k čemu je jí řeč, když pro milovaného prince je jen vlnou na hladině… Svět lidí se však ukáže být krutým a plným zrady, nad kterou ani její čistá láska nedokáže zvítězit. Rusalka nabízí inscenátorům nesčetné možnosti výkladů, David Radok se vydal cestou osudového dramatu o nenaplněných tužbách a lidském selhání, o rozporuplném konfliktu mezi láskou a erotickou touhou, dramatu o hříchuplné lidské duši a o chybách, které již nelze napravit.

Dvořákova Rusalka patří od doby svého vzniku v roce 1900 k nejmilovanějším a nejhranějším českým operám u nás i ve světě nejen díky krásné hudbě, ale i poetickému a nadčasovému libretu Jaroslava Kvapila. Básník pro něj našel inspiraci v severských bájích a mýtech o tajemných říších ukrytých pod vlnami moře, stejně jako ve slavné pohádce H. Ch. Andersena Malá mořská víla. Kvapilův jedinečný text v sobě skrývá nespočet symbolů a Antonína Dvořáka inspiroval k hudbě plné barev a nádherných melodií, které přesahují z opery až do světa symfonické hudby. Inscenace Rusalky, která vznikla jako součást Roku české hudby, tak bude druhým příspěvkem brněnského souboru do festivalového programu. 

Patricie Částková