Rusalka

23. 11. 2024 v 19:00

Janáčkovo divadlo, NdB

Autor: Antonín Dvořák

Dirigent: Marko Ivanović

Režie: David Radok

Soubor: Janáčkova opera NdB

Koupit vstupenky

1. část

Rusalka chce opustit svět, ve kterém žije s Vodníkem a Ježibabou. Touží po ideálním světě a ideální lásce. Vodník ji varuje, ale když vidí, že marně posílá ji za Ježibabou. Ta slibuje pomoc, cena je však vysoká.

Princ se setkává s Rusalkou. Přirozenost Rusalky kontrastující s jeho vlastním světem, ho zaujme a odvádí ji na zámek. Chystá se svatba Prince a Rusalky. Mezi hosty je i Cizí kněžna usilující o přízeň Prince. Ten podlehne její vyzývavosti a smyslnosti, tolik odlišné od Rusalky. Zoufalá Rusalka hledá pomoc u Vodníka. Ten ji vybízí, aby bojovala, ale je pozdě. Princ zcela propadl kouzlu kněžny.

 

2. část

Rusalka se vrátila zpět do svého světa zbavena naděje a iluzí. Ježibaba jí nabízí východisko, ale musí zabít toho, kdo jí zklamal. Rusalka odmítá. Na konci života si Princ uvědomuje, že ztratil pravou lásku.

Snaží se ji znovu získat. Znovu se setkávají, ale jsou věci, které nelze vzít zpět…

Režie: David Radok
Dirigenti: Marko Ivanović
Hudební nastudování: Marko Ivanović
Scéna: David Radok
Kostýmy: Zuzana Ježková
Světelný design: Přemysl Janda
Choreografie: Andrea Miltnerová
Dramaturgie: Patricie Částková
Sbormistr: Pavel Koňárek

 

Obsazení:

Rusalka – Jana Šrejma Kačírková
Princ – Peter Berger
Vodník – Jan Šťáva
Cizí Kněžna – Eliška Gattringerová
Ježibaba – Václava Krejčí Housková
1. žínka – Doubravka Součková
2. žínka – Ivana Pavlů
3. žínka – Monika Jägerová
Lovec – Tadeáš Hoza

Antonín Dvořák patřil k mentorům a přátelům Leoše Janáčka, jeho hudba i rady měly na mladšího skladatele velký vliv. Dvořákova Rusalka vznikala v době, kdy Janáček pracoval na první verzi své slavné opery Její pastorkyňa a festival tak nabídne jedinečnou možnost slyšet a vidět tyto dvě opery vedle sebe, navíc v obou případech v mimořádných projektech, protože režisérem Rusalky bude jeden z nejlepších českých režisérů David Radok, který již dlouhodobě spolupracuje s Janáčkovou operou NdB, v již sehraném tandemu s Marko Ivanovićem jako autorem hudebního nastudování. 

Lidskou duši, čistou lidskou duši! Vodní víla Rusalka touží po životě nad vodní hladinou, po lásce a lidské duši. Ježibaba zná cestu, cena je však vysoká – Rusalka ztratí schopnost mluvit, ale k čemu je jí řeč, když pro milovaného prince je jen vlnou na hladině… Svět lidí se však ukáže být krutým a plným zrady, nad kterou ani její čistá láska nedokáže zvítězit. Rusalka nabízí inscenátorům nesčetné možnosti výkladů, David Radok se vydal cestou osudového dramatu o nenaplněných tužbách a lidském selhání, o rozporuplném konfliktu mezi láskou a erotickou touhou, dramatu o hříchuplné lidské duši a o chybách, které již nelze napravit.

Dvořákova Rusalka patří od doby svého vzniku v roce 1900 k nejmilovanějším a nejhranějším českým operám u nás i ve světě nejen díky krásné hudbě, ale i poetickému a nadčasovému libretu Jaroslava Kvapila. Básník pro něj našel inspiraci v severských bájích a mýtech o tajemných říších ukrytých pod vlnami moře, stejně jako ve slavné pohádce H. Ch. Andersena Malá mořská víla. Kvapilův jedinečný text v sobě skrývá nespočet symbolů a Antonína Dvořáka inspiroval k hudbě plné barev a nádherných melodií, které přesahují z opery až do světa symfonické hudby. Inscenace Rusalky, která vznikla jako součást Roku české hudby, tak bude druhým příspěvkem brněnského souboru do festivalového programu. 

Patricie Částková