JD 1

Janáčkovo divadlo  je nejmladší ze tří budov Národního divadla Brno. Bylo postaveno podle projektu Otakara Oplatka a Jana Víška a otevřeno 2. 10. 1965. Svojí velikostí se řadí mezi největší divadla v Evropě a od počátku bylo plánováno pro uvádění velkých operních a baletních představení. Jedná se o jednu z nejčistších ukázek takzvaného Bruselského stylu, typického pro Československo přelomu 50. a 60. let 20. století. V letech 2016-2018 prošlo po více než padesáti letech generální rekonstrukcí, která mu vrátila původní lesk a přenesla jej do 21. století.

_

Doprava

Adresa: Rooseveltova 31, Brno

MHD

Janáčkovo divadlo se nachází v centru města, kde je veřejná doprava dobře zajištěna, takže se k němu dostanete jednoduše ze všech částí Brna. Základní jízdenka stojí 20 Kč na 15 minut jízdy a koupit si ji můžete ve žlutých automatech na zastávkách, prostřednictvím sms anebo přiložením platební karty na terminál přímo ve vozidlech MHD. Budova se nachází cca 10 minut chůze od hlavního nádraží.

Zastávky:

  • Janáčkovo divadlo (1 min. pěšky), linka 67
  • Moravské náměstí (4 min. pěšky), linka 1, 3, 5, 6, 9, 67
  • Česká (5 min. pěšky), linka 3, 4, 5, 6, 9, 10, 12, H4, 32, 34, 36, 80

Jízdní řády MHD

 

Parkování

Janáčkovo divadlo se nachází v městské parkovací zóně B, což v praxi znamená, že o víkendu je parkování ZDARMA a ve všední dny je parkování zpoplatněno 30 Kč / 60 min s možností předplatného. K platbě je možné využít mobilní aplikaci. Více informací k parkování v Brně a možnost stažení aplikace zde.

Pro parkování v okolí divadla ke nejjednodušší využít podzemní parkoviště JD parking, které se nachází přímo pod Janáčkovým divadlem a které je výtahem propojeno s foyer Janáčkova divadla. To znamená, že se dostanete suchou nohou rovnou k šatnám. Další možností je parkovat na ulici Rooseveltova vedle Janáčkova divadla. Je zde sice modrá zóna, kde ve všední den zaplatíte parkovné, ale prvních třicet minut je zdarma. O víkendu se parkuje zdarma celý den. Další možností je parkovací dům Rozmarýn na rohu ulice Kounicova a Koliště, vzdálený od Janáčkova divadla cca 6 min pěšky.

 

Informace pro handicapované

Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup je z podzemních garáží JD Parking, výtahem do přízemí. V přízemí JD je také umístěna šatna, kde budete přednostně obslouženi. WC pro vozíčkáře je umístěno v přízemí JD vlevo od šaten a také v suterénu v průchodu z parkoviště do Janáčkova divadla. Místa v hledišti jsou v přízemí zprava i zleva u řady 6, dvě a dvě na každé straně.

Informace pro sluchově postižené: Janáčkovo divadlo disponuje UHF systémem, který je k dispozici u inspektora hlediště.

V případě jakýchkoliv potíží prosím kontaktujte inspektora hlediště na čísle +420 605 713 728.

Informace pro osoby se sluchovým postižením

Janáčkovo divadlo disponuje UHF systémem pro nedoslýchavé, které je k dispozici v přízemí od 1. do 15. řady. V přízemí v prostoru prodeje programů je přístroj na vyžádání k dispozici.

 

Zajištění občerstvení

Občerstvení ve formě alkoholických i nealkoholických nápojů, chlebíčků a jiného doplňkového sortimentu je možné zakoupit přímo na místě v bufetu v prvním podlaží. Pokud se chcete vyhnout frontám, nově je možné občerstvení objednat i předem na www.ndbufet.cz.

 

Program na místě

1. 11. 2024 Leoš Janáček: Výlety páně Broučkovy (premiéra)
3. 11. 2024 Leoš Janáček: Výlety páně Broučkovy (repríza)
4. 11. 2024 Bamberger Symphoniker a Jakub Hrůša
13. 11. 2024 JK Voices – Ženské sbory
17. 11. 2024 Staatskapelle Berlin a Christian Thielemann
23. 11. 2024 Antonín Dvořák: Rusalka
24. 11. 2024 Leoš Janáček: Příhody lišky Bystroušky (Slavnostní zakončení festivalu)
3. 12. 2024 Leoš Janáček: Výlety páně Broučkovy (ozvěny festivalu)
4. 12. 2024 Leoš Janáček: Výlety páně Broučkovy (ozvěny festivalu)