DnO divadelni sal Miroslav Kruma

12. 11. 2024 v 19:00, premiéra

Divadlo na Orlí

Světová premiéra tří nových oper v provedení Komorní opery Hudební fakulty JAMU:

 

Kateřina Slaběňáková: Echó a Narcis

Představení trvá 35 minut.

Kateřina Szymeczková: Oliver

Představení trvá 30 minut.

Noemi Savková: Tvorování

Představení trvá 40 minut.

 

Další termíny: 19.11. v 19:00

Koupit vstupenky

Echó a Narcis

Hudba: Kateřina Slaběňáková
Libreto: Vojtěch Balcar
Režie: Martin Dostál

 

Oliver

Hudba: Kateřina Szymeczková
Libreto: Václav Alexa
Režie: Vojtěch Orenič

 

Tvorování

Hudba: Noemi Savková
Libreto: Václav Alexa
Režie: Vladimír John

9 = 3 x 3 To jsou 3 skladatelé, 3 libretisté a 3 režiséři. A také tři nové komorní opery mladých tvůrců z Janáčkovy akademie múzických umění. Jejich díla se na festivalu Janáček Brno s úspěchem uvádějí již pravidelně, letošní operní žeň však byla na JAMU natolik bohatá, že 9. ročník festivalu hostí rovnou tři operní jednoaktovky v jednom večeru.

Echó a Narcis skladatelky Kateřiny Slaběňákové a libretisty Vojtěcha Balcara je současnou variací na známý antický mýtus. Narcis a Echó se tak setkávají v našem hlučném a uspěchaném světě, už ale nejsou těmi, o nichž psal Ovidius. Když se dnes Echó zamiluje do Narcise, má možnost říct mnohé, a přesto to nikdy nebude to, co skutečně cítí. Narcis se zase nedokáže zbavit svého klamného odrazu, za nímž zůstává skrytá jeho skutečná osobnost, a tak se v přehlcujících časech tragicky míjejí a zůstávají nakonec sami. 

K napsání opery Oliver inspirovala libretistu Václava Alexu a skladatelku Kateřinu Szymeczkovou pozoruhodná osobnost vědce, lékaře a spisovatele Olivera Sackse. V opeře se nemocniční klaun Oliver setkává s Pacientem a prostřednictvím hudby se pokouší jeho pozornost směřovat k něčemu pozitivnímu, úsměvnému, zároveň při tom ale svádí boj s Nemocí, který nelze vyhrát, a musí se vyrovnávat s tím nefér, s tím tragickým a s tím traumatizujícím, co člověka v životě může potkat. 

Tvorování je veselá opera, vhodná pro brambory a veřejnost, o tom, kterak tvorové přicházejí na svět, jak získávají svůj tvar a co se s nimi pak děje. Skladatelka Noemi Savková s libretistkou Kristýnou Brázdovou se hravou formou zaobírají tím, jakým nástrahám musejí tvorové čelit a jak se snaží dát své existenci smysl nějakou činností. Jak bloudí a pak se zase navracejí k sobě samým a k prapodstatě. Vznik a zánik. Tvorba a ničení. To vše a nic navíc, plus jeden recept. 

Tomáš Studený